פא"ר > המחלקה למדעי הטבע והחיים > צפונות היקום - אשנב לאסטרונומיה
שלום אורח  הרשם לפא"ר
צפונות היקום - אשנב לאסטרונומיה - 20120
מרכז/ת ההוראה: אורלי קובו

קורס מרחיב דעת

4 נקודות זכות ברמת פתיחה

שיוך: מדעים / מדעי הטבע והחיים / פיסיקה / אסטרונומיה

לא נדרש ידע קודם.

פיתוח הקורס: פרופ' חגי נצר, פרופ' מאיר מידב, ד"ר נח ברוש (כתיבה); פרופ' יואב יאיר, פרופ' יורם קירש (אחראים אקדמיים)

יועצים: פרופ' אליה ליבוביץ, פרופ' יעקב בקנשטיין, פרופ' דינה קובץ-פריאלניק, פרופ' עודד רגב

זהו טלקורס באסטרונומיה המבוסס על סרטי DVD, ספר לימוד ומדריך למידה.

הקורס נועד להציג לסטודנטים, בשפה תיאורית ובלתי מתמטית, את מדע האסטרונומיה, תוך התייחסות להתפתחותה מהעת העתיקה ולחשיבותה התרבותית והמדעית. הקורס עוסק בהרחבה בשיטות המחקר ובניתוח הנתונים בתקופות שונות, בעלייתן ודעיכתן של תאוריות על אודות מבנה וגודל היקום, ובהבנתנו הנוכחית את היקום, היווצרותו והתהליכים המתרחשים בכוכבים.

הטלקורס כולל סדרה של 15 סרטים (אורכו של כל סרט כשלושים דקות) המציגים מספר רב של מדענים בכירים שמתארים ומסבירים תהליכים אסטרונומיים ותופעות שונות המתרחשות ביקום. הסרטים משתמשים באנימציות תלת-ממדיות ובחומר חזותי רב מ-NASA, כולל צילומים מעודכנים מטלסקופ החלל האבל.

ספר הקורס הוא היקום: יסודות האסטרופיסיקה (האוניברסיטה הפתוחה, 2000), מאת פרופ' חגי נצר, ד"ר נח ברוש ופרופ' מאיר מידב מאוניברסיטת תל-אביב. הספר מכיל תצלומים רבים ועדכונים מחזית המחקר באסטרופיסיקה.

מבנה הקורס

חטיבה 1: יסודות האסטרונומיה – היסטוריה, כלים ותצפיות (משדרים 5-1)

בחטיבה זו נלמדים סדרי הגודל ביקום, המרחקים, היחידות האופייניות לאסטרונומיה (שנת אור, פרסק) וטכניקות המדידה, ומתואר המחקר האסטרונומי מהעת העתיקה ועד התקופה המודרנית. בחטיבה נלמדים גם המחזורים האסטרונומיים השונים, קבוצות הכוכבים העיקריות, שיטות המיפוי והקואורדינטות השמימיות, ואמצעי המדידה המודרניים – טלסקופים ואמצעי מדידה מהחלל.

חטיבה 2: פרקים באסטרופיסיקה (משדרים 11-6)

בחטיבה זו נלמדים יסודות האסטרופיסיקה. מתוארים העקרונות המדעיים של הספקטרוסקופיה – קווי בליעה, פליטה, התרחבות קווים, סוגים ספקטרליים של כוכבים. השמש כדוגמה לכוכב בסדרה הראשית, מבנה ותהליכים. סוגי כוכבים ותכונותיהם, דיאגרמת הרצפרונג-ראסל, הקשר מסה-בהירות, תהליכי היצירה, ההתפתחות והמוות של כוכבים.

חטיבה 3: מבנה היקום והיווצרותו – פרקים בקוסמולוגיה (משדרים 15-12)

בחטיבה זו מונחים יסודות הקוסמולוגיה המודרנית. מתוארים גלקסיית שביל החלב והסוגים השונים של הגלקסיות. חוק האבל ושיטת המיון של הגלקסיות על-פי האבל, מדידת המרחקים לגלקסיות. החבורה המקומית וצבירי גלקסיות, והידע הקיים על המבנה בסקאלה הגדולה של היקום. תאוריית המפץ הגדול, והאפשרויות השונות לקצו של היקום.