פא"ר > המחלקה למדעי הטבע והחיים > בעיות מודרניות במדעי האטמוספירה
שלום אורח  הרשם לפא"ר
בעיות מודרניות במדעי האטמוספירה - 20518
מרכז/ת ההוראה: ד"ר ברוך זיו

3 נקודות זכות ברמה מתקדמת סמינריונית

שיוך: מדעים / מדעי הטבע והחיים / פיסיקה / מטאורולוגיה

תנאי קבלה: 36 נקודות זכות עבור קורסים קודמים במדעים, ובכללם הקורסים מבוא למטאורולוגיה, יסודות הפיסיקה א, יסודות הפיסיקה ב (או הקורס יסודות הפיסיקה או שלושת הקורסים מכניקה, חשמל ומגנטיות, פרקים בפיסיקה מודרנית) וכן עמידה בדרישות האנגלית ובדרישות ההדרכה הביבליוגרפית בספרייה. ידע קודם דרוש: הקורס חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי א (או חשבון אינפיניטסימלי 1). ידע קודם מומלץ: הקורסים תרמודינמיקה, אוקיינוגרפיה.

פיתוח הקורס: פרופ' יואב יאיר, ד"ר ברוך זיו, פרופ' יורם קירש

יועצים: פרופ' יאיר גולדרייך, פרופ' יהויכין יוסף, ד"ר פנחס אלפרט

הקורס מטפל בנושאים מרכזיים במדעי האטמוספרה שתוארו בקצרה בקורס מבוא למטאורולוגיה (20291), בתחומי האקלים ובהשפעות האדם על האטמוספרה. מטרת הקורס להכיר את המערכת המורכבת של אקלים כדור-הארץ, תוך הבנת התהליכים הפיסיקליים השונים הפועלים באטמוספרה, באוקיינוסים ובפני הקרקע וקשרי הגומלין ביניהם. הגישה הבין-תחומית לנושא של "שינוי גלובלי" מודגמת בנושאים כגון: התחממות האטמוספרה, חיזוי אקלימי, ניתוח אקלים העבר.

מבנה הקורס

בשלב הראשון ילמדו כל הסטודנטים חומר זהה המהווה בסיס לנושאים שבהם עוסק הקורס. החומר כולל אסופת מאמרים מדעיים ופרקים מצולמים מתוך ספרים העוסקים בתיאור אקלים כדור-הארץ, בניתוח התהליכים הפיסיקליים השונים המשפיעים עליו, באפקט החממה ובהשתנות האקלים העולמי. בשלב השני יכתוב כל סטודנט עבודה סמינריונית על נושא מתוך רשימה מוגדרת; העבודה תתבסס על מאמרים מכתבי עת מקצועיים, ובמהלכה ייעזר במנחים שימונו על-ידי צוות הקורס. בעבודה זו יידרש הסטודנט לדון באספקטים שונים של הנושא, לגלות שליטה ובקיאות בחומר וכן חשיבה מקורית.

דוגמאות לנושאים לעבודה הסמינריונית: השפעת הרי הגעש על אקלים כדור-הארץ; תופעות הטורנדו וההוריקן; מחזורי תקופות הקרח; תאוריית "החורף הגרעיני", תופעת ה"אל-ניניו".

הסטודנטים יקבלו תקליטור DVD של הסרט אמת מטרידה, שקיבל את פרס האוסקר בקטגוריית הסרט הדוקומנטרי בשנת 2006. הסרט, שמוגש על-ידי אל גור, שזכה בהכרה בין-לאומית על טיפולו בנושא שינוי האקלים, עוסק בהשפעות האדם על האטמוספרה תוך שינוי הרכבה הכימי, ועל התוצאות הצפויות עקב כך.

כמו כן, הסטודנטים יכירו אתרים באינטרנט, וילמדו למצוא מידע מטאורולוגי ואקלימי בנושאים הקשורים לעבודה הסמינריונית תוך גישה למאגרי נתונים של נאס"א.