פא"ר > עזרה
שלום אורח  הרשם לפא"ר
עזרה
 לפניה בבעיות טכניות ובעיקר בנושאי סיסמא ;  בכל נושא אחר

שאלות נפוצות

1. מהו פא"ר?

פא"ר - "פתיחת אוצרות רוח" - הוא מיזם בו מציעה האוניברסיטה הפתוחה עשרות ספרי לימוד אקדמיים בפורמט אלקטרוני, -שלחלקם הוכנה גם גרסה קולית- מערכי שיעור, מצגות, הרצאות וידאו, תרגילים אינטראקטיביים וחומרי עזר אחרים לשימוש חופשי של כלל הציבור.

2. מדוע האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת גישה חופשית לחומרי הלימוד האקדמיים?

זהו צעד נוסף במימוש חזונה של האוניברסיטה הפתוחה להרחבת הנגישות להשכלה גבוהה. האוניברסיטה הפתוחה מאמינה שמיזם פא"ר יעשיר את ההיקף והאיכות של הידע האקדמי בעברית באינטרנט.

3. אילו סוגי תכנים נכללים בפא"ר?

בפא"ר שני סוגים של תכנים: האחד - ספרי הלימוד של האוניברסיטה הפתוחה בשלמותם, בפורמט אלקטרוני וחלקם אף מלווים בגרסה קולית. האחר - חומרי לימוד נוספים שפותחו עבור הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה ועד היום היו נגישים רק עבורם. בחלק מהקורסים הוקלטו הרצאות וידאו של כותבי הספרים או של מומחים בתחום.

4. כמה ספרים ואילו ספרים יתפרסמו במסגרת פא"ר?

מיזם פא"ר מעניק גישה חופשית למאות ספרים הנלמדים במסגרת 50 קורסים אקדמיים שונים (כל קורס מכיל בממוצע 10-5 כרכים). הספרים נבחרו בקפידה על-ידי ועדת היגוי אקדמית, והם מייצגים קורסים מתחומי דעת מגוונים, אשר נלמדים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל ועשויים לעניין קהל רחב ככל האפשר.

5. האם הספרים האלקטרוניים זהים לספרים המודפסים שראו אור בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה?

הספרים האלקטרוניים הם פשוט עותק (אלקטרוני) נוסף של ספרי האוניברסיטה הפתוחה שיצאו לאור במהדורה מודפסת. בפא"ר מוצגים הספרים בפורמט אלקטרוני מלא, עם מעטפת פדגוגית וטכנולוגית עשירה, שבאמצעותה יכולים הקוראים לדפדף בספר, לקבוע את תצוגת הקריאה הנוחה להם, לחפש טקסטים בתוך הספר ועוד. בעתיד יוכלו הקוראים גם להוסיף הערות אישיות וציבוריות על-גבי הספרים. הגישה לספרים מצריכה רישום של המשתמש לצורך הזדהות במערכת, אך אפשרית לכולם ללא עלות כספית.

6. מהם הספרים הקוליים?

מתוך שאיפה לאפשר את מרב האופנים ללימוד ספרי האוניברסיטה הפתוחה, הוקלטו מרבית הספרים האלקטרוניים באולפני הקול של האוניברסיטה, על-ידי קריינים מקצועיים שעברו תהליך מיון קפדני. ניתן להאזין לספרים דרך האינטרנט או להורידם לנגני MP3 ניידים. הספרים מוקראים על-ידי קריינים מקצועיים, שעברו תהליך מיון קפדני, באולפני הקול של האוניברסיטה. טרם ההקלטה נעשית חשיבה מעמיקה לגבי האופן שבו יוקראו הספרים: כיצד לתאר תמונות שהטקסט מתייחס אליהן? איך להקריא טבלות, חלקן מורכבות, באופן שניתן יהיה להבין את הנתונים המוצגים בהן? איך להתייחס להערות השוליים, ששילובן קוטע את רצף ההקראה ופוגם בהבנה? איך לתאר תרשימים המשולבים בטקסט? כיצד לבטא מושגים ושמות מסוגים שונים שאופן הגייתם אינו מוכר לקריין ועוד. כל אלה דורשים התייחסות וטיפול פרטני המתבצע בשיתוף עם כותב הקורס או מרכז ההוראה. תהליך עיבוד הגרסה הקולית כולל עריכת קול: תיקון טעויות שביצע הקריין, ניקוי רעשי רקע, הוספת סימניות המציגות את תוכן העניינים של הספר ועוד. הספרים שלהם אין גרסה קולית הם אלה שבהם יש שימוש רב בנוסחאות, עקומות, תמונות וחומרים ויזואליים אחרים.

7. למי מיועדים הספרים בפא"ר?

הספרים מיועדים לסטודנטים מאוניברסיטאות אחרות, למרצים ומורים, לתלמידי תיכון ולאנשים המעוניינים להרחיב את השכלתם הכללית. במסגרת המיזם יפורסמו גם ספרים אחדים ברוסית ובערבית, כדי לאפשר גישה לסטודנטים בחבר המדינות לשעבר ולדוברי רוסית בארץ וגם למגזר הערבי.

8. האם יעלו לפא"ר ספרים נוספים?

במהלך 2009 יפורסמו בהדרגה כל הספרים מ-50 הקורסים שמשתתפים במיזם. על-סמך נתוני ההערכה של הפרויקט, תבחן האוניברסיטה אם להעלות לרשת ספרים מקורסים נוספים.

9. למה הכוונה בחומרי הלימוד שיוצגו במסגרת פא"ר?

ברשות האוניברסיטה הפתוחה מאגר נרחב של פריטי למידה מקוונים, כגון מילוני מונחים, רשימות של אתרים מומלצים, מצגות, שאלות רב-ברירה, דגשים ללימוד חומר הקורס, חומרי מולטימדיה, מפגשי הנחיה מוקלטים בווידאו, הרצאות העשרה, תרגילים אינטראקטיביים, חומרי עזר ועוד, שפותחו במיוחד עבור הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה ושנגישים להם דרך אתרי הקורסים. חלק מן הפריטים האלה יעמדו לרשות הציבור. תכנים אלה אינם מייצגים את כלל התכנים של הקורסים הנלמדים באוניברסיטה הפתוחה.

10. למי מיועדים חומרי הלימוד בפא"ר?

חומרי הלימוד מיועדים לכלל אוכלוסיית הסטודנטים והמרצים בישראל - באוניברסיטה הפתוחה ובמוסדות אחרים להשכלה גבוהה - וכן למורים, לתלמידי-תיכון, לחוקרים ולשוחרי דעת באשר הם.

11. האם בעתיד יעלו לאינטרנט חומרי לימוד נוספים?

בהחלט. חומרי הלימוד יפורסמו בהדרגה, ועם השנים יתרחב מאגר זה.

12. מי מפתח את חומרי הלימוד בפא"ר?

חומרי הלימוד פותחי על-ידי סגל ההוראה של אוניברסיטה הפתוחה לשימושם של הסטודנטים. צוותי הוראה המעוניינים בכך מפרסמים את התכנים בקורס שאותו הם מרכזים, פותחים לקהל הרחב את התכנים בקורס שאותו הם מרכזים. לפני פרסומם לציבור עוברים תכנים אלה בקרה אקדמית ואישור על זכויות יוצרים.

13. האם חומרי הלימוד הם חומרי הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה?

חומרי הלימוד הנוספים בפא"ר מייצגים דוגמאות בלבד מתוכני הקורסים. אין מדובר בקורסים שלמים.

14. אם הכל בחינם, לשם מה צריך להרשם לפא"ר?

ההרשמה לפא"ר מיועדת אך ורק לשם צפייה בספרים האלקטרוניים ולהאזנה לספרים הקוליים. לצפייה בחומרי הלימוד אין צורך בהרשמה. ההרשמה מיועדת כדי ללמוד על היקף השימוש בספרים והרגלי השימוש בהם, וזאת כדי להעריך את המיזם ולבחון את האפשרות להגדיל את מספר הספרים שייפתחו לציבור בעתיד.

15. האם ניתן לעשות שימוש חופשי בחומרים המוצגים בפא"ר? אילו כללי שימוש חלים על החומרים המוצגים בפא"ר?

ניתן להשתמש בתכנים ובשירותים של אתר פא"ר (תמונות, טקסטים, אנימציות, קובצי קול ווידאו) אך ורק למטרות פרטיות, אישיות, ולצורכי הוראה, לימוד ומחקר בלבד.

זכויות הקניין הרוחני, לרבות זכויות היוצרים והזכות המוסרית של היוצרים ביצירות (ספרים וחומרי למידה) המופיעות באתר זה הינן בבעלות האוניברסיטה הפתוחה ו/או היוצרים ו/או המו"לים כמפורט בגוף היצירה. זכויות הקניין הרוחני לרבות זכויות היוצרים באתר, תכנונו, עיצובו, הכלים הטכנולוגיים שבאתר, לרבות תוצרי ההמרה לממד המקוון וקוד המקור הינם בבעלות האוניברסיטה הפתוחה.

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, כל חלק שהוא מהספרים המופיעים באתר זה. כמו כן, אין לעשות שימוש מסחרי כלשהו באתר זה, בכולו או בחלקים ממנו, אלא אך ורק לאחר קבלת רשות מפורשת בכתב מהאוניברסיטה הפתוחה.

אין לשבש או להפריע לשירות או לאתר, לשרתים או לרשתות הקשורים לשירות או לאתר.

אין לפרסם, לשלוח דואר האלקטרוני או להעביר בדרך כלשהי חומר כלשהו הכולל וירוסים או קוד תוכנה, קבצים או תכניות המיועדות לשבש, לבטל או להגביל את הפונקציונאליות של תוכנת או חומרת מחשב או של ציוד טלקומוניקציה.

בכל מקרה של העתקה או שימוש בתוכני האתר והצגתם מחוץ לאתר חלה חובה לציין את מקור הפרסום ושם האתר.

16. האם שימוש בפא"ר מעניק תואר אקדמי?

החומרים בפא"ר מיועדים להעשרה בלבד. הם אינם מקנים תואר אקדמי.

17. מה לגבי זכויות יוצרים?

כל הספרים שנפתחו בפא"ר עברו תהליך קפדני של אישור על זכויות יוצרים, לחלקים שלא נכתבו על-ידי האוניברסיטה (למשל איורים וציטוטים). החלקים בספר שלא אושרו לפרסום על-ידי בעלי הזכויות, מוסתרים ויפורסמו בהדרגה אם וכאשר הם יאושרו.

18. מי אחראי על פיתוח המיזם?

הפרויקט הוא יזמה של מרכז שה"ם באוניברסיטה הפתוחה. לצורך הפרויקט הוקם בשה"ם צוות מיוחד שאחראי על ניהול הפרויקט באוניברסיטה, תכנון ואפיון אסטרטגי, פיתוח המערכות והתשתיות, ניהול התקציב והקשר עם חברות חיצוניות. יחד עם שה"ם שותפים בפיתוח הפרויקט כל הצוותים האקדמיים שיצרו את התכנים ובלעדיהם לא היה קיום לאתר, המחלקה לפיתוח אקדמי וזכויות יוצרים, יחידת המחשב, מחלקת הגרפיקה ובית ההוצאה לאור. למידע מפורט על האנשים מאחורי הפרויקט

19. אילו פרויקטים דומים קיימים בעולם?

יזמה ראשונה של פתיחת חומרי הוראה אקדמיים לציבור נעשתה בשנת 2004 על-ידי אוניברסיטת MIT . היזמה עוררה הדים רבים בעולם האקדמי בארצות-הברית ובעולם כולו בכך שהציגה לקהל הרחב את חומרי ההוראה של האוניברסיטה - מערכי שיעור, דוגמאות, עזרי למידה מקוונים, פריטי למידה מגוונים, ביבליוגרפיה ונתוני מחקרים. למיזמים דומים ראו