פא"ר > אודות
שלום אורח  הרשם לפא"ר
אודות

על אודות פא"ר

במיזם פא"ר - "פתיחת אוצרות רוח" - מציעה האוניברסיטה הפתוחה גישה חופשית לכלל הציבור לעשרות ספרי לימוד אקדמיים בפורמט דיגיטאלי - חלקם גם בגרסה קולית- ולמגוון חומרי לימוד, ביניהם מערכי שיעור, מצגות, הרצאות וידאו, תרגילים אינטראקטיביים וחומרי עזר אחרים.

אנו מאמינים שהמיזם יעשיר את היקף החשיפה למידע אקדמי בעברית ואת איכות המידע האקדמי באינטרנט. פרסום המידע והפיכתו לזמין לציבור הרחב מהווה שינוי בתפיסת הבעלות על הידע מבחינתה של האוניברסיטה הפתוחה. הנכונות לתרום את אחד הנכסים החשובים ביותר של האוניברסיטה הפתוחה - חומרי למידה אקדמיים - לציבור, ללא תמורה וללא כוונת רווח הוא רעיון מהפכני ומאתגר שלא נוסה עד עתה בישראל, ומבחינה זו האוניברסיטה הפתוחה היא חלוצה ומתוות דרך.

   פא"ר אינו תחליף ללימודים באוניברסיטה הפתוחה

  •  פא"ר אינו מציע תואר אקדמי
  •  חומרי ההוראה המתפרסמים בפא"ר אינם מייצגים את תוכני הקורסים במלואם
  •  בפא"ר יתפרסמו בהדרגה ספרים מ-50 קורסים במגוון רחב של תחומים, וזאת מתוך אלפי הספרים שיצאו לאור בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה
  •  חלק מהתמונות והטקסטים בספרים האלקטרוניים טושטשו, וזאת עקב מגבלה של זכויות יוצרים

הסיפור מאחורי פא"ר

היזמה החלה במרכז שה"ם של האוניברסיטה הפתוחה במסגרת שני פרויקטים נפרדים. האחד הוא פרויקט שכונה בשעתו "חשיפה לצפון" ושנולד לאחר במלחמת לבנון השנייה. במסגרתו הוצע לפתוח את חומרי הלימוד של האוניברסיטה הפתוחה לטובת סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה מאזור הצפון. כזכור, באותה תקופה נאלצו תושבי הצפון להישאר בבתיהם או לרדת למקלטים וסטודנטים נעדרו מכיתות הלימוד. מטרת הפרויקט הייתה להנגיש להם, ישירות למחשב הביתי, חומרי עזר שפותחו באוניברסיטה הפתוחה. היזמה השנייה, שכונתה בראשית הדרך "ספרים פתוחים", נוסדה בתחילת 2007 וייעודה היה להעלות חלק מספרי האוניברסיטה לרשת האינטרנט לרשות כלל הציבור.
בתחילת הדרך, בשלבים הראשונים של תכנון ואפיון שני הפרויקטים, היה אך טבעי לאחד אותם לפרויקט אחד המציע לכלל הציבור חומרי לימוד משני הסוגים - חומרי הוראה וספרים.

הפרויקט המשולב - פא"ר - פתיחת אוצרות רוח - ממומן ברובו על-ידי קרן יד הנדיב.

החומרים המפורסמים בפא"ר

 ספרי לימוד בפורמט דיגיטאלי

באתר פא"ר מתאפשרת גישה חופשית למאות ספרים מ-50 קורסים אקדמיים. הספרים מוצגים בפורמט אלקטרוני מלא, עם מעטפת פדגוגית וטכנולוגית עשירה, שבאמצעותה יכולים הקוראים לדפדף בספר, לקבוע את תצוגת הקריאה הנוחה להם, לחפש טקסטים בתוך הספר ועוד. בקרוב יוכלו הקוראים גם להוסיף הערות אישיות וציבוריות על גבי הספרים.

הספרים האלקטרוניים הם העתק מדויק של הספרים המודפסים הקיימים של האוניברסיטה הפתוחה. הגישה לספרים מצריכה רישום של המשתמש לצורך הזדהות במערכת אך אפשרית לכולם ללא תמורה כספית.

הספרים בפא"ר נבחרו בקפידה על-ידי וועדת היגוי אקדמית, והם מייצגים קורסים בתחומי דעת מגוונים, שנלמדים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל ואשר עשויים לעניין קהל רחב ככל האפשר - סטודנטים מאוניברסיטאות אחרות, תלמידי תיכון ואנשים המעוניינים להרחיב את השכלתם הכללית. במסגרת המיזם יפורסמו גם ספרי האוניברסיטה הפתוחה ברוסית ובערבית, ובכך תתאפשר גישה לסטודנטים בחבר המדינות לשעבר ולדוברי רוסית בארץ וגם למגזר הערבי.

כל הספרים בפא"ר עברו תהליך קפדני של אישור זכויות יוצרים לאותם חלקים שלא נכתבו על-ידי האוניברסיטה (למשל, איורים וציטוטים). קטעים שלא אושרו לפרסום על-ידי בעלי הזכויות הוסתרו, ויפורסמו בהדרגה אם וכאשר הם יאושרו.

תהליך ההסבה מספרים מודפסים לספרים אלקטרוניים החל באפריל 2007 והוא יימשך שלוש שנים, שבמהלכם יפורסמו הספרים בהדרגה. את ההסבה לפורמט דיגיטאלי מבצעת חברת Olive הישראלית, שמתמחה בתחום E-books, בשיתוף חברת התוכנה הישראלית Netwise.

  ספרים קוליים

מרבית הספרים האלקטרוניים כוללים גם גרסה קולית מלאה של הספר (בפורמט MP3/stream). כך ניתן להאזין לספרים דרך האינטרנט או להורידם למחשב האישי ולהאזין להם באמצעות נגנים ניידים. הספרים מוקראים על-ידי קריינים מקצועיים שעברו תהליך מיון קפדני, והוקלטו באולפני הקול של האוניברסיטה. טרם ההקלטה נעשית חשיבה מעמיקה לגבי האופן שבו יוקראו הספרים: כיצד לתאר תמונות שהטקסט מתייחס אליהן? איך להקריא טבלות, חלקן מורכבות, באופן שניתן יהיה להבין את הנתונים המוצגים בהן? איך להתייחס להערות השוליים, ששילובן קוטע את רצף ההקראה ופוגם בהבנה? איך לתאר תרשימים המשולבים בטקסט? כיצד לבטא מושגים ושמות הייחודיים לתחומי הדעת השונים, כך שאופן הגייתם אינו מוכר לקריין ועוד. כל אלה דורשים התייחסות וטיפול פרטני המתבצע בשיתוף עם כותב הקורס או מרכז ההוראה.

תהליך עיבוד הגרסה הקולית כולל עריכת קול: תיקון טעויות שביצע הקריין, ניקוי רעשי רקע, הוספת סימניות המציגות את תוכן העניינים של הספר ועוד.

הספרים שאינם כוללים גרסה קולית הם אלה שבהם יש שימוש רב בנוסחאות, עקומות, תמונות וחומרים ויזואליים אחרים.

 הרצאות בווידאו

לחלק מהספרים תתווספנה בהדרגה הרצאות וידאו של כותבי הספרים או של מומחים בתחום, רובם חברי סגל בכיר באוניברסיטה הפתוחה או באוניברסיטאות אחרות. ההרצאות מעשירות את חומר הלימוד ומציגות מבט נוסף או הדגשים לגבי פרקים מסוימים בספר. ההרצאות מצולמות באולפני הווידאו של האוניברסיטה הפתוחה.

חומרי לימוד מקוונים

ברשות האוניברסיטה מאגר נרחב של פריטי למידה מקוונים שפותחו במיוחד עבור הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה ועד היום הייתה גישה אליהם רק דרך אתרי הקורסים. פריטי הלמידה כוללים, למשל, מילוני מונחים, רשימות אתרים מומלצות, תרגילי רב-ברירה ("שאלות אמריקאיות"), מצגות המלוות את מפגשי ההנחיה, שיעורים מוקלטים בווידאו, לומדות וכדומה.

חלק מחומרי הלימוד האלה כבר פתוחים בפורטל זה לקהל הרחב, ואינם דורשים הרשמה מיוחדת. חומרים יפורסמו בהדרגה במהלך שלוש השנים, החל במאי 2007. בדומה לספרים, גם חומרים אלה עוברים תהליך קפדני של אישור זכויות יוצרים.

כל החומרים בפא"ר מאורגנים על פי מבנה הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה. ההחלטה לגבי סוגי התכנים שמתפרסמים נקבעת על-ידי יוצרי התכנים, לרוב מרכזי הקורסים, ובאישור האחראי האקדמי של הקורס.