פא"ר > אודות
שלום אורח  הרשם לפא"ר
אודות

מיזמים דומים בעולם

מיזם פא"ר משתלב במגמה כלל עולמית של מוסדות אקדמיים שמטרתה העמדת נכסי ידע לרשות הציבור הרחב באמצעות רשת האינטרנט. המוסד האקדמי הראשון שפתח את חומרי ההוראה שלו לרשות הציבור הרחב היה המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס MIT , שעשה זאת כבר בשנת 2002, ובעקבותיו החלו גופים אקדמיים נוספים בארה"ב ובאירופה לפתוח את משאבי הידע שלהם. היזמה עוררה הדים רבים בעולם האקדמי בארצות-הברית ובעולם כולו, ובמסגרתה הוצגו לקהל הרחב חומרי ההוראה של האוניברסיטה - מערכי שיעור, דוגמאות, עזרים מקוונים, פריטי למידה, ביבליוגרפיה ונתוני מחקרים.

עד כה העלו מוסדות אקדמיים בעולם לרשת האינטרנט מצגות ומערכי שיעור, אך לא ספרי לימוד שלמים. האוניברסיטה הפתוחה היא חלוצה ומובילה את נושא הפתיחה החופשית של ספרי-לימוד אלקטרוניים וקוליים.
חלוציות וראשוניות זו זכתה את האו"פ בהצטרפות כחברה ראשונה מישראל לקהילת ה OER של אונסקו - UNESCO Community of Interest on Open Educational Resources. המוטו של אונסק"ו - "השכלה לכל" משתלב להפליא עם חזון תנועת החומרים הפתוחים OER.

האו"פ הצטרפה גם לקונסורציום OCW, כחברה ברשימת מוסדות ההשכלה הגבוהה בעולם אשר פתחו חומרי לימוד אקדמיים לצפייה חופשית באינטרנט ולשימוש הציבור הרחב ללא תשלום.
הקונסורציום מונה כיום עשרות אוניברסיטאות מ-20 מדינות ברחבי העולם וביניהן JOCW - Japan Opencourseware Consortium , CORE - China Open Resource for Education OPENCOURSEWARE של בית הספר לרפואה ציבורית באוניברסיטת ג'ון הופקינס בארה"ב ועוד רבים אחרים.

מיזמים נוספים בעולם שהצטרפו לחזון, כוללים יזמות של אוניברסיטאות נוספות, כמה מהן מהחשובות בעולם, להלן: